(Digital) Sharing is (industry) caring

Sharing is caring / Sdílení je péče

Sharing is caring / Sdílení je péče

Opravdu je sdílení péče?

V českém jazyce to nezní úplně světově – sdílení je péče / sdílení je starání se, v angličtině má sharing is caring šmrnc. Nejde ale o to, jak zní, ale jestli je naplněna podstata. Vyslovena byla už v polovině 20. století, hlavní ofenziva ale byla teprve na cestě. Čekalo se na digitalizaci a s ní spojený Průmysl 4.0.

Zejména v posledních letech už rozvinutí myšlenky sdílení nic nebránilo, a tak se stala trendem i v dříve nemyslitelných oblastech.

Sdílené jídlo, bydlení, vlastnictví vozidla, sousedské sdílení, sdílení cloudu, mobilního tarifu, studijních materiálů a v neposlední řadě sdílení peněz.

To vše dnes funguje a je běžnou součástí života. Můžeme aplikovat sdílení i v průmyslu, ve výrobě, v logistice?

Jsme přesvědčeni, že ano. Proto jsou sdílení nástrojů a materiálů základními moduly Gogrou.

Sharing is caring

Důvěřujte sdílení, vyplatí se vám to

Když něco sdílíte, zároveň se i tak trochu staráte. Jednoduchá rovnice, u které praxe dokázala, že platí.

Pokud budete sdílet např. nadnormativní zásoby materiálu, nebo stroj, který momentálně nemá využití, postaráte se o to pomoc tam, kde je o daný materiál či stroj zájem. Jde o win-win situaci, vzájemnou pomoc. Ve společném sdílení (celkově a všeobecně ve spolupráci) vidíme velikou sílu, potenciál synergie. Vnímáme ji také jako nezbytnost pro vyšší efektivitu a s tím spojenou budoucí ziskovost.

Sharing synergy / sdílená energie

Že sdílení přináší obrovské příležitosti potvrdily i údaje časopisu Forbes. Zatímco sdílená ekonomika dosáhla v roce 2014 pouze 15 miliard amerických dolarů, očekává se, že v roce 2025 vzroste již na 335 miliard USD. V Číně, která je průkopníkem sdílení, bude sdílená ekonomika tvořit již v roce 2020  10 % hrubého domácího produktu.

Je čas starat se, nastala doba sdílená!